Zakup samochodu na raty to wygodne rozwiązanie nie tylko w Polsce. Kierowcy w Wielkiej Brytanii również chętnie korzystają z tej opcji, szukając najlepszych ofert kredytów ratalnych. O ile wszyscy dobrze znamy swój rodzimy rynek i wiemy, gdzie udać się po taki kredyt, o tyle mieszkając w Wielkiej Brytanii jako obcokrajowiec możemy czuć się nieco zagubieni. Czy można tu kupić używany samochód za kredyt? Jak wziąć samochód na raty w Wielkiej Brytanii?
W tym artykule dowiesz się:
Możesz być zainteresowany:
Chcąc kupić pojazd na raty, udajemy się zazwyczaj do kilku banków lub agencji. Wstępnie pytamy o aktualną ofertę, oprocentowanie kredytu, ilość rat i możliwość wcześniejszej spłaty. Ewentualnie, jeśli kupujemy używany samochód w sklepie z używanymi rzeczami lub w salonie samochodowym, możemy zapytać o możliwość kredytowania w tym miejscu. To rozwiązanie jest tak popularne, że nie ma już nawet potrzeby osobistego pojawiania się w biurze sprzedawcy. Z ofertami kredytu czy leasingu zapoznamy się online, korzystając z wyspecjalizowanych w tym zakresie stron internetowych – na przykład tutaj . Jeśli kupujący może wykazać się nienaganną historią kredytową, wybiera najkorzystniejszą ofertę i zawiera umowę.
Czy podobnie jest w Wielkiej Brytanii?
APR – Annual Percentage Rate – roczna stopa procentowa.
Debt-to-income – stosunek całkowitego dochodu wnioskodawcy do jego stałych miesięcznych wydatków. Każdy kredytodawca ma swoje wytyczne co do maksymalnego udziału raty kredytu w zobowiązaniach kredytobiorcy. Niektóre banki uznają, że rata nie może przekroczyć 40% dochodów, inne, że 30%.
Opłata za wcześniejszą spłatę – opłata pobierana przez bank/firmę w przypadku wcześniejszej spłaty pożyczki niż przewidziana w zawartej umowie.
Set Up Free – zazwyczaj stała opłata, którą bank / firma nakłada zaraz po udzieleniu pożyczkobiorcy pożyczki.
Secured Personal Loan – elementem zawieranej umowy jest zadeklarowany przedmiot (samochód, nieruchomość), który stanowi zastaw w przypadku braku możliwości spłaty pożyczki. Nie jest to oczywiście zabezpieczenie, z którego pożyczkodawca korzysta z powodu np. opóźnień w spłacie. Zastaw zostanie zajęty dopiero wtedy, gdy pożyczkobiorca oświadczy, że nie jest już niewypłacalny. Zaletą takiej klauzuli jest większa elastyczność banku w przyznawaniu kwoty pożyczki lub obniżaniu standardowego oprocentowania.
Unsecured Personal Loan – podobnie jak w punkcie powyżej, jest to pożyczka bez zabezpieczenia w postaci zastawu. Zwykle wiąże się z wyższym oprocentowaniem i/lub mniejszą swobodą w dopasowaniu okresu spłaty pożyczki.
PPI – Payment Protection Insurance – kolejna forma zabezpieczenia, tym razem z większą korzyścią dla konsumenta. W tym przypadku bank proponuje jednorazową lub ratalną wypłatę określonej kwoty, jako ubezpieczenie na wypadek utraty pracy lub części dochodów.
PCP – Personal Contract Purchase – rodzaj umowy najbardziej zbliżony do znanego leasingu. Nabywca wpłaca depozyt zaraz po zawarciu umowy kredytowej, następnie płaci miesięczne raty w ustalonej wysokości, a na koniec ma możliwość wpłacenia ostatecznej kwoty (płatność balonowa) i stania się właścicielem pojazdu. Jeśli kredytobiorca zrezygnuje z zapłaty raty balonowej, wówczas umowa kończy się, a samochód zostaje zwrócony dealerowi.
HP – Hire Purchase – kredyt ratalny rozłożony na miesięczne płatności, ale najpierw należy uregulować depozyt w uzgodnionej wysokości.
Warto zauważyć, że w przypadku dwóch ostatnich ofert (PCP i HP) kredytobiorca staje się właścicielem samochodu dopiero po dokonaniu ostatniej raty lub ostatniej spłaty – czyli płatności balonowej.
Podobnie jak w Polsce, brytyjskie banki i firmy kredytowe przed wyrażeniem zgody na zawarcie umowy posługują się credit score. Credit Score to parametr wyrażający zdolność kredytową wnioskodawcy w skali punktowej. Co ważne, każdy bank lub inny podmiot, do którego zwracasz się o ocenę swojej zdolności kredytowej, opracowuje taką skalę samodzielnie.
Przykładowy rating na podstawie serwisu Historia Kredytowa:
Wróćmy do pytania przewodniego. Jak już zapewne wywnioskowałeś z treści artykułu, możliwości uzyskania finansowania na zakup używanego lub nowego samochodu w Wielkiej Brytanii są bardzo podobne do tych, które znasz z Polski. Możesz udać się bezpośrednio do banku lub banków i zapytać o oferowane kredyty ratalne. Inną możliwością jest skorzystanie z ofert sklepów konsygnacyjnych lub dealerów. Oni jednak również korzystają z usług banków, zwykle pośrednicząc w zawarciu umowy kredytowej. Wreszcie możesz też udać się do multiagencji, która prześwietli dla Ciebie oferty wielu banków i wybierze tę najlepszą.
Jeśli chcesz porozmawiać o współpracy – skontaktuj się z nami! Gwarantujemy Ci najwyższy poziom obsługi i profesjonalne doradztwo.
Professional and comprehensive services in the field of importing cars. Our company is synonymous with the quality of service at the premium level and trust, which we have worked hard for many years of active operation on the market.
Why choose us? Because we have been importing cars for over 7 years and we do it well. Collaborate with the best. Collaborate with us!