Choć często powodem sprowadzenia samochodu z Wielkiej Brytanii do Polski jest chęć pozyskania części, nie jest to regułą. Samochody z kierownicą po prawej stronie mogą mieć swoich zagorzałych zwolenników, którzy lubią jeździć nimi także po kontynentalnych drogach, nie bacząc na wszelkie komplikacje i niedogodności. Jak każdy pojazd, tak i taki samochód wymaga ubezpieczenia i rejestracji, aby mógł być dopuszczony do jazdy. Jak w praktyce wygląda ubezpieczenie “Anglika” i jakich kosztów można się spodziewać?
Jak ubezpieczyć “Anglika”?
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w Wielkiej Brytanii?
Dlaczego ubezpieczenie OC jest droższe?
Wszystkie odpowiedzi znajdziecie Państwo poniżej. Zapraszamy do lektury!
Mogą Cię również zainteresować:
Warunkiem uzyskania polskiego numeru rejestracyjnego dla samochodu sprowadzonego z Wysp Brytyjskich jest wprowadzenie kilku zmian w konstrukcji pojazdu (czytaj też: Rejestracja samochodu z Anglii w Polsce). Dokładnie takich samych zmian oczekują towarzystwa ubezpieczeniowe, zanim zgodzą się na zawarcie polisy OC lub AC. Modyfikacje nie ingerują w konstrukcję samochodu i w przypadku popularnych modeli nie kosztują więcej niż 2 tys. zł. Więcej trzeba będzie zainwestować w modyfikacje, jeśli dotyczą one samochodów droższych, nowych lub niszowych.
O jakich modyfikacjach mówimy:
Jak widać, na powyższej liście brakuje informacji o konieczności przeniesienia kierownicy z prawej na lewą stronę – ponieważ nie było to robione od 2015 roku.
Po wykonaniu powyższych prac, żadna firma nie odmówi ubezpieczenia Twojego “anglika”.
Zawarcie polisy ubezpieczeniowej na samochód z Anglii wygląda dokładnie tak samo jak na auto kupione w Polsce. Najkorzystniejszą ofertę można znaleźć w biurze pośrednika, przez infolinię lub kontaktując się bezpośrednio z wybranymi towarzystwami. O kosztach takiego ubezpieczenia krążą nawet legendy – jedne źródła podają, że polisa może być droższa o 300%, inne, że niekoniecznie. Gdzie leży prawda?
Trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje polisa i o ile jest droższa pomiędzy autem sprowadzonym a rodzimym, ponieważ bierze się tu pod uwagę wiele zmiennych. Dane techniczne pojazdu, miejsce rejestracji, doświadczenie i wiek kierowcy – to wybrane czynniki, które wpływają na koszt ubezpieczenia. Poniżej przedstawiono kilka przykładowych ofert:
Podane kalkulacje pochodzą z porównywarki Mubi ze stycznia 2022 roku. Hipotetycznym kierowcą jest tu mężczyzna w wieku 37 lat, który posiada prawo jazdy od 17 lat i w ciągu ostatniego roku nie zgłaszał żadnych szkód.
Jakie są różnice w oferowanych stawkach w zależności od adresu rejestracji pojazdu? Najtańsze oferty:
Z punktu widzenia ubezpieczyciela konstrukcja samochodu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii wpływa na poziom bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Jeśli kupujący nie zdecyduje się na zmianę kierownicy z prawej na lewą, to wiele manewrów będzie utrudnionych. Pierwszym, który zapewne przyjdzie do głowy jest wyprzedzanie – co w przypadku samochodów kontynentalnych również jest ryzykowne. Niemniej jednak koszty polisy są proporcjonalne, jak zawsze – tańsze, starsze, mniejsze samochody nadal można ubezpieczyć stosunkowo niskim kosztem.
Jeśli chcesz porozmawiać o współpracy – skontaktuj się z nami! Gwarantujemy Ci najwyższy poziom obsługi i profesjonalne doradztwo.
Professional and comprehensive services in the field of importing cars. Our company is synonymous with the quality of service at the premium level and trust, which we have worked hard for many years of active operation on the market.
Why choose us? Because we have been importing cars for over 7 years and we do it well. Collaborate with the best. Collaborate with us!