Samochody z Anglii

global auto imports

Ubezpieczenie “Anglika” w Polsce

Insurance of an "Englishman" in Poland

Choć często powodem sprowadzenia samochodu z Wielkiej Brytanii do Polski jest chęć pozyskania części, nie jest to regułą. Samochody z kierownicą po prawej stronie mogą mieć swoich zagorzałych zwolenników, którzy lubią jeździć nimi także po kontynentalnych drogach, nie bacząc na wszelkie komplikacje i niedogodności. Jak każdy pojazd, tak i taki samochód wymaga ubezpieczenia i rejestracji, aby mógł być dopuszczony do jazdy. Jak w praktyce wygląda ubezpieczenie “Anglika” i jakich kosztów można się spodziewać?

 1. Jak ubezpieczyć “Anglika”?

 2. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w Wielkiej Brytanii?

 3. Dlaczego ubezpieczenie OC jest droższe?

Wszystkie odpowiedzi znajdziecie Państwo poniżej. Zapraszamy do lektury!

Mogą Cię również zainteresować:

 • Kategorie ABI – co to jest?
 • Co to jest SORN i kiedy jest potrzebny?
 • Co to jest V5C i jak wygląda?

Jak ubezpieczyć “Anglika”?

Warunkiem uzyskania polskiego numeru rejestracyjnego dla samochodu sprowadzonego z Wysp Brytyjskich jest wprowadzenie kilku zmian w konstrukcji pojazdu (czytaj też: Rejestracja samochodu z Anglii w Polsce). Dokładnie takich samych zmian oczekują towarzystwa ubezpieczeniowe, zanim zgodzą się na zawarcie polisy OC lub AC. Modyfikacje nie ingerują w konstrukcję samochodu i w przypadku popularnych modeli nie kosztują więcej niż 2 tys. zł. Więcej trzeba będzie zainwestować w modyfikacje, jeśli dotyczą one samochodów droższych, nowych lub niszowych.

O jakich modyfikacjach mówimy:

 • regulacja reflektorów przednich
 • wymianie wkładów w lusterkach
 • przeniesienie tylnego światła przeciwmgielnego na lewą stronę
 • wymianie prędkościomierza

 

Jak widać, na powyższej liście brakuje informacji o konieczności przeniesienia kierownicy z prawej na lewą stronę – ponieważ nie było to robione od 2015 roku.

Po wykonaniu powyższych prac, żadna firma nie odmówi ubezpieczenia Twojego “anglika”.

Ile kosztuje w Polsce ubezpieczenie “Anglik”?

Zawarcie polisy ubezpieczeniowej na samochód z Anglii wygląda dokładnie tak samo jak na auto kupione w Polsce. Najkorzystniejszą ofertę można znaleźć w biurze pośrednika, przez infolinię lub kontaktując się bezpośrednio z wybranymi towarzystwami. O kosztach takiego ubezpieczenia krążą nawet legendy – jedne źródła podają, że polisa może być droższa o 300%, inne, że niekoniecznie. Gdzie leży prawda?

Trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje polisa i o ile jest droższa pomiędzy autem sprowadzonym a rodzimym, ponieważ bierze się tu pod uwagę wiele zmiennych. Dane techniczne pojazdu, miejsce rejestracji, doświadczenie i wiek kierowcy – to wybrane czynniki, które wpływają na koszt ubezpieczenia. Poniżej przedstawiono kilka przykładowych ofert:

 • Toyota Yaris – Diesel – 1.3 silnik: standard OC 400 zł / OC “Anglik” 713 zł.
 • Audi A3 – Benzyna – silnik 2.0: standardowe ubezpieczenie OC 469 zł / OC 821 zł
 • Honda Civic – benzyna – silnik 1.4: standardowe OC 410 zł / OC “Anglik” 687 zł.

 

Podane kalkulacje pochodzą z porównywarki Mubi ze stycznia 2022 roku. Hipotetycznym kierowcą jest tu mężczyzna w wieku 37 lat, który posiada prawo jazdy od 17 lat i w ciągu ostatniego roku nie zgłaszał żadnych szkód.

Jakie są różnice w oferowanych stawkach w zależności od adresu rejestracji pojazdu? Najtańsze oferty:

 • Oferty w Poznaniu: od 383 zł
 • Oferty w Warszawie: od 391 zł
 • Oferty w Lublinie: 390 ZŁ
 • Oferty w Starogardzie
 • Gdańskim: 395 ZŁ
Insurance of an "Englishman" in Poland

Dlaczego ubezpieczenie OC jest droższe?

Z punktu widzenia ubezpieczyciela konstrukcja samochodu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii wpływa na poziom bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Jeśli kupujący nie zdecyduje się na zmianę kierownicy z prawej na lewą, to wiele manewrów będzie utrudnionych. Pierwszym, który zapewne przyjdzie do głowy jest wyprzedzanie – co w przypadku samochodów kontynentalnych również jest ryzykowne. Niemniej jednak koszty polisy są proporcjonalne, jak zawsze – tańsze, starsze, mniejsze samochody nadal można ubezpieczyć stosunkowo niskim kosztem.

Szukasz firmy, której możesz zaufać?

Jeśli chcesz porozmawiać o współpracy – skontaktuj się z nami! Gwarantujemy Ci najwyższy poziom obsługi i profesjonalne doradztwo.