Samochody z Anglii

global auto imports

Prowadzenie “Anglika” w Polsce

Driving "Englishman" in Poland

Dla jednych wyższy standard w lepszej cenie, dla innych unikalny, rzadki model. Motywacji do zakupu samochodu z Wielkiej Brytanii może być tyle, ilu jest kierowców. Jedni wracają ze swoimi samochodami do Polski po latach spędzonych na emigracji, inni decydują się na zakup i import z pomocą profesjonalnych firm. Entuzjastów “angielszczyzny” jest całkiem sporo i nie wszyscy z nich uważają, że rozpórka kierownicy to absolutna konieczność. Czy trzeba ją robić? Przyjrzyjmy się, co na ten temat sądzą sami kierowcy.

W tym artykule dowiesz się:

  • Czy trzeba zrobić rozpórkę między pedałami a kierownicą?
  • Czy trzeba ubezpieczyć samochód z Anglii?
  • Jak postępuje się z “angielskim”?
  • Samochód z Wielkiej Brytanii a praca kierowcy

Uchwyt dystansowy kierownicy i regulacje

Do sierpnia 2015 roku nabywca samochodu z Anglii musiał dokonać zmian w konstrukcji pojazdu, tak aby kierownica i pedały znajdowały się po lewej stronie samochodu. W przeciwnym razie firmy ubezpieczeniowe nie mogły wystawić polisy na taki pojazd. Było to więc równoznaczne z wyłączeniem go z użytkowania (choć nie całkowicie, o czym szerzej będzie mowa w dalszej części artykułu).

Przepisy jednak się zmieniły, więc teraz nie trzeba przestawiać kierownicy ani zmieniać położenia pedałów. Kierowcy mogą kupić i używać na polskich drogach samochód z Wielkiej Brytanii, nie obawiając się konsekwencji czy nieprzyjemności ze strony prawa.

Samochód i ubezpieczenie w Wielkiej Brytanii

O tym jakie procedury obowiązują przy zakupie polisy samochodowej z Anglii pisaliśmy już tutaj: “ubezpieczenie dla Anglika” . Warto jednak podkreślić, że zmiana rejestracji i towarzystwa ubezpieczeniowego nie jest konieczna, choć trzeba spełnić pewne warunki. Jakie to są warunki? Oczywiście aktualne badania techniczne, rejestracja i polisa zakończona na Wyspach Brytyjskich. Czyli samochód jest zarejestrowany, jest też ubezpieczony polisą OC, ale nadal są to brytyjskie tablice i brytyjska firma.

Jak łatwo się domyślić, jest to wygodne rozwiązanie, ale nie zawsze będzie dobre ze względu na duże różnice w kosztach utrzymania pojazdu w Anglii i w Polsce. Jeśli mieszkasz w Wielkiej Brytanii i w ramach urlopu odwiedzasz Polskę – nie musisz martwić się o rejestrację i ubezpieczenie.

Driving "Englishman" in Poland

Jak prowadzić samochód z Anglii?

Wiemy już, że z punktu widzenia przepisów nie jest konieczna zmiana strony kierownicy i pedałów z prawej na lewą. Czy jednak takie auto jest wygodne w prowadzeniu i przede wszystkim bezpieczne?

Jeśli przyjrzymy się bliżej opiniom samych kierowców, zauważymy, że nie ma tu jednomyślności. Opinie są podzielone zwłaszcza w przypadku takich manewrów jak wyprzedzanie innych pojazdów czy pobieranie z automatów biletów parkingowych. W obu sytuacjach infrastruktura faworyzuje samochody typu europejskiego, co wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Wyprzedzanie wymaga większego dystansu i ostrożności, zwłaszcza jeśli kierowca nie jest wspierany przez siedzącego obok niego po lewej stronie pasażera. Nie jest to jednak manewr niemożliwy do wykonania, a niektórzy kierowcy uważają nawet, że tak jest bezpieczniej. Jak to jest możliwe? Mniejszy komfort podczas wyprzedzania jest skutecznym bodźcem, zniechęcającym do tego manewru. Kierowcy decydują się na zdjęcie nogi z pedału gazu i spokojne podążanie za wolniejszym pojazdem.

Kierowcy zauważają, że największą niedogodnością w prowadzeniu samochodu z kierownicą po prawej stronie jest moment pobierania biletu – przy wjeździe na autostradę lub na parkingu z automatycznym systemem płatności. Jeśli kierowca podróżuje sam, musi wysiąść z samochodu i obejść go dookoła, albo ćwiczyć dojście do automatu z fotela pasażera.

A co z innymi sytuacjami na drodze? W zasadzie nie ma większej różnicy czy jeździ się europejskim samochodem czy nie. Poruszanie się po miastach lub poza nimi niczym się nie różni, wymaga jedynie opanowania obsługi samochodu.

“Anglik” i praca kierowcy

Ciekawe wnioski mają niektórzy kierowcy, zwłaszcza ci, dla których jazda stała się źródłem dochodu. Ich zdaniem warto przyzwyczaić się do prowadzenia zarówno prawych, jak i lewych samochodów, bo daje to perspektywy na znalezienie dobrej pracy w Polsce lub w Wielkiej Brytanii. O ile trudno byłoby nabyć takie umiejętności w ciężarówce, o tyle samochód osobowy, a nawet dostawczy, można kupić bez problemu. czy warto? Ilość ofert pracy dla zawodowych kierowców mówi sama za siebie: oferty pracy dla kierowców. Kierowcy międzynarodowi to niewątpliwie zawód z perspektywami, a wyjazdy służbowe do Anglii są tutaj bardziej niż pewne.

Szukasz firmy, której możesz zaufać?

Jeśli chcesz porozmawiać o współpracy – skontaktuj się z nami! Gwarantujemy Ci najwyższy poziom obsługi i profesjonalne doradztwo.