Samochody z Anglii

global auto imports

Jak wziąć samochód na raty w Wielkiej Brytanii?

How to take a car in instalments in the UK?

Zakup samochodu na raty to wygodne rozwiązanie nie tylko w Polsce. Kierowcy w Wielkiej Brytanii również chętnie korzystają z tej opcji, szukając najlepszych ofert kredytów ratalnych. O ile wszyscy dobrze znamy swój rodzimy rynek i wiemy, gdzie udać się po taki kredyt, o tyle mieszkając w Wielkiej Brytanii jako obcokrajowiec możemy czuć się nieco zagubieni. Czy można tu kupić używany samochód za kredyt? Jak wziąć samochód na raty w Wielkiej Brytanii?

W tym artykule dowiesz się:

 • Kredyty samochodowe w Polsce.
 • Co warto wiedzieć o kredytach samochodowych w UK?
 • Zdolność kredytowa w Wielkiej Brytanii – Credit Score.
 • Gdzie wziąć kredyt na zakup samochodu w UK?

 

Możesz być zainteresowany:

 • Jak jeździć “anglikiem” w Polsce?
 • Co to jest V5C?
 • Kategorie ABI – co to jest?

Kredyt samochodowy w Polsce

Chcąc kupić pojazd na raty, udajemy się zazwyczaj do kilku banków lub agencji. Wstępnie pytamy o aktualną ofertę, oprocentowanie kredytu, ilość rat i możliwość wcześniejszej spłaty. Ewentualnie, jeśli kupujemy używany samochód w sklepie z używanymi rzeczami lub w salonie samochodowym, możemy zapytać o możliwość kredytowania w tym miejscu. To rozwiązanie jest tak popularne, że nie ma już nawet potrzeby osobistego pojawiania się w biurze sprzedawcy. Z ofertami kredytu czy leasingu zapoznamy się online, korzystając z wyspecjalizowanych w tym zakresie stron internetowych – na przykład tutaj . Jeśli kupujący może wykazać się nienaganną historią kredytową, wybiera najkorzystniejszą ofertę i zawiera umowę.

Czy podobnie jest w Wielkiej Brytanii?

Kredyt samochodowy w UK – co warto wiedzieć

 • APR – Annual Percentage Rate – roczna stopa procentowa.

 • Debt-to-income – stosunek całkowitego dochodu wnioskodawcy do jego stałych miesięcznych wydatków. Każdy kredytodawca ma swoje wytyczne co do maksymalnego udziału raty kredytu w zobowiązaniach kredytobiorcy. Niektóre banki uznają, że rata nie może przekroczyć 40% dochodów, inne, że 30%.

 • Opłata za wcześniejszą spłatę – opłata pobierana przez bank/firmę w przypadku wcześniejszej spłaty pożyczki niż przewidziana w zawartej umowie.

 • Set Up Free – zazwyczaj stała opłata, którą bank / firma nakłada zaraz po udzieleniu pożyczkobiorcy pożyczki.

 • Secured Personal Loan – elementem zawieranej umowy jest zadeklarowany przedmiot (samochód, nieruchomość), który stanowi zastaw w przypadku braku możliwości spłaty pożyczki. Nie jest to oczywiście zabezpieczenie, z którego pożyczkodawca korzysta z powodu np. opóźnień w spłacie. Zastaw zostanie zajęty dopiero wtedy, gdy pożyczkobiorca oświadczy, że nie jest już niewypłacalny. Zaletą takiej klauzuli jest większa elastyczność banku w przyznawaniu kwoty pożyczki lub obniżaniu standardowego oprocentowania.

 • Unsecured Personal Loan – podobnie jak w punkcie powyżej, jest to pożyczka bez zabezpieczenia w postaci zastawu. Zwykle wiąże się z wyższym oprocentowaniem i/lub mniejszą swobodą w dopasowaniu okresu spłaty pożyczki.

 • PPI – Payment Protection Insurance – kolejna forma zabezpieczenia, tym razem z większą korzyścią dla konsumenta. W tym przypadku bank proponuje jednorazową lub ratalną wypłatę określonej kwoty, jako ubezpieczenie na wypadek utraty pracy lub części dochodów.

 • PCP – Personal Contract Purchase – rodzaj umowy najbardziej zbliżony do znanego leasingu. Nabywca wpłaca depozyt zaraz po zawarciu umowy kredytowej, następnie płaci miesięczne raty w ustalonej wysokości, a na koniec ma możliwość wpłacenia ostatecznej kwoty (płatność balonowa) i stania się właścicielem pojazdu. Jeśli kredytobiorca zrezygnuje z zapłaty raty balonowej, wówczas umowa kończy się, a samochód zostaje zwrócony dealerowi.

 • HP – Hire Purchase – kredyt ratalny rozłożony na miesięczne płatności, ale najpierw należy uregulować depozyt w uzgodnionej wysokości.

 • Warto zauważyć, że w przypadku dwóch ostatnich ofert (PCP i HP) kredytobiorca staje się właścicielem samochodu dopiero po dokonaniu ostatniej raty lub ostatniej spłaty – czyli płatności balonowej.

How to take a car in instalments in the UK?

Zakup samochodu a zdolność kredytowa

Podobnie jak w Polsce, brytyjskie banki i firmy kredytowe przed wyrażeniem zgody na zawarcie umowy posługują się credit score. Credit Score to parametr wyrażający zdolność kredytową wnioskodawcy w skali punktowej. Co ważne, każdy bank lub inny podmiot, do którego zwracasz się o ocenę swojej zdolności kredytowej, opracowuje taką skalę samodzielnie.

Przykładowy rating na podstawie serwisu Historia Kredytowa:

 • 961 – 999 punktów – najwyższy poziom, świadczący o doskonałej historii kredytowej. Bez obaw możesz udać się do najbardziej wymagających placówek, możesz też liczyć na szerszy wachlarz prezentowanych Ci ofert.
 • 881 – 960 punktów – dobra zdolność, wystarczająca do ubiegania się o kredyt również w bardziej wymagających bankach. W tym przypadku otrzymasz jednak mniej ofert i nie zawsze będą to najlepsze oferty, jakie dana placówka przygotowała dla swoich klientów.
 • 721 – 880 punktów – otrzymasz kredyt, ale jego warunki z pewnością nie będą zbyt korzystne. Nie będziesz mógł sobie pozwolić na każdy model samochodu.
 • 561 – 720 punktów – zdolność na niskim poziomie, niewystarczająca do uzyskania pozytywnej opinii w większości banków i oddziałów. Jeśli uda Ci się zdobyć przychylność kredytodawcy, to możesz być pewien, że oprocentowanie będzie wysokie, a umowa może podlegać dodatkowym zabezpieczeniom.
 • 0 – 560 punktów – bardzo niski pułap, który wskazuje, że najprawdopodobniej w przeszłości zmagałeś się ze spłatą zadłużenia. Być może na Twoim koncie nadal widnieją zobowiązania po terminie płatności – raty kredytów, rachunki. W takim przypadku na pewno nie otrzymasz kolejnej pożyczki. Będziesz miał nawet problem z zawarciem umowy na abonament za telefon, internet czy nawet ubezpieczenie samochodu, które planujesz kupić. Samochód na raty w UK to niestety nie jest oferta dla Ciebie.
How to take a car in instalments in the UK?

Jak wziąć samochód na raty w Wielkiej Brytanii?

Wróćmy do pytania przewodniego. Jak już zapewne wywnioskowałeś z treści artykułu, możliwości uzyskania finansowania na zakup używanego lub nowego samochodu w Wielkiej Brytanii są bardzo podobne do tych, które znasz z Polski. Możesz udać się bezpośrednio do banku lub banków i zapytać o oferowane kredyty ratalne. Inną możliwością jest skorzystanie z ofert sklepów konsygnacyjnych lub dealerów. Oni jednak również korzystają z usług banków, zwykle pośrednicząc w zawarciu umowy kredytowej. Wreszcie możesz też udać się do multiagencji, która prześwietli dla Ciebie oferty wielu banków i wybierze tę najlepszą.

Szukasz firmy, której możesz zaufać?

Jeśli chcesz porozmawiać o współpracy – skontaktuj się z nami! Gwarantujemy Ci najwyższy poziom obsługi i profesjonalne doradztwo.