Samochody z Anglii

global auto imports

Co to jest V5C i jak wygląda?

What is V5C and what does it look like?

V5C, log book, czy po prostu V5 – to trzy różne nazwy odnoszące się do tego samego dokumentu. W Wielkiej Brytanii jest to istotny dokument zarówno dla właściciela, jak i użytkownika pojazdu. Warto zaznajomić się z istotnymi informacjami dotyczącymi V5C, takimi jak zawartość dokumentu oraz jego wygląd. Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

V5C – co to jest?

W Polsce ten dokument zwyczajowo nazywany jest brytyjskim dowodem rejestracyjnym i nie jest to chybione określenie. Faktycznie, jest to istotne źródło informacji dotyczących danych rejestracyjnych brytyjskich samochodów oraz ich użytkowników. Warto zauważyć, że w przypadku V5C zawarte są informacje o użytkownikach pojazdu, a niekoniecznie o jego właścicielach. Choć osoba korzystająca z pojazdu może być jednocześnie jego właścicielem, nie jest to regułą i należy to uwzględniać. Przykładem sytuacji, w której właściciel i użytkownik nie pokrywają się, może być zakup samochodu za pomocą kredytu ratalnego. Choć nabywca może być użytkownikiem pojazdu, a jego dane znajdują się w dowodzie rejestracyjnym, formalnie nie jest on właścicielem pojazdu i nie ma prawa go legalnie sprzedać.

W Wielkiej Brytanii potwierdzeniem własności pojazdu mogą być dokumenty takie jak rachunek, faktura, paragon, umowa kupna-sprzedaży, a nawet zwykłe potwierdzenie odbioru zapłaty za pojazd.

What is V5C and what does it look like?

Jakie informacje znajdziesz w log book?

W log book zawarte są wszystkie istotne informacje dotyczące pojazdu. Można w nim znaleźć kompleksowe dane techniczne, takie jak:

  • marka i model pojazdu,
  • pojemność silnika,
  • numer podwozia, VIN,
  • emisja spalin.

Dodatkowo, dokument ten zawiera informacje o pierwszej rejestracji, historię pojazdu (np. zarejestrowane szkody) oraz dane dotyczące obecnego i poprzednich użytkowników.

Jak rozpoznać angielski dowód rejestracyjny?

Angielski dowód rejestracyjny znacznie różni się od naszego rodzimego dokumentu. Składa się on z dwóch kartek papieru o formacie A4, a obecnie ma czerwoną okładkę z dwoma niebieskimi paskami. Już na okładce tego dokumentu znajduje się informacja, że nie stanowi on potwierdzenia własności pojazdu (This document is not proof of ownership).

Chociaż V5C nie jest dowodem własności pojazdu, ważne jest, aby upewnić się podczas zakupu, czy właściciel posiada ten dokument. W przypadku braku dowodu rejestracyjnego lub wątpliwości co do jego autentyczności (np. skopiowany lub brak znaku wodnego), zaleca się szczególną ostrożność przy rozważaniu zakupu danego samochodu.

Szukasz firmy, której możesz zaufać?

Jeśli jesteś zainteresowany rozmową na temat potencjalnej współpracy, prosimy o kontakt! Zapewniamy najwyższy poziom obsługi oraz profesjonalne doradztwo.

  • Wszystkie
  • Przepisy
  • Poradnik
  • Finanse
  • Dokumenty
Rejestracja samochodu z Anglii

2023-04-06/

Rejestracja samochodu z Anglii PL – Cars from the UK – Regulations 2023-04-06 Samochody z Anglii cieszą się niesłabnącą popularnością…