Global Auto Imports (DE)

global auto imports

Co to jest V5C i jak wygląda?

What is V5C and what does it look like?

V5C, log book lub po prostu V5 – to trzy różne nazwy jednego dokumentu. Ponieważ jest to niezwykle ważny dokument dla właściciela i użytkownika pojazdu w Wielkiej Brytanii, warto wiedzieć o nim co nieco. Czym jest V5C, jakie informacje zawiera i jak wygląda – na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

  • Co to jest V5C?

  • Jakie informacje zawiera V5C?

  • Jak wygląda dokument V5C?

Możesz być również zainteresowany:

  • Co to jest SORN i kiedy jest potrzebny?
  • Kategorie ABI – co to jest?
  • Rejestracja samochodu z Anglii

Co to jest V5C?

W Polsce dokument ten zwykło się nazywać brytyjskim dowodem rejestracyjnym i jest w tym stwierdzeniu wiele prawdy. Rzeczywiście jest to właściwe źródło informacji o brytyjskich danych rejestracyjnych samochodów i ich użytkownikach. I tu należy zwrócić szczególną uwagę, że w V5C znajdują się dane użytkowników, a nie właścicieli samochodu. Osoba korzystająca z pojazdu może być oczywiście również jego właścicielem, ale nie jest to regułą i trzeba o tym pamiętać. Dobrym przykładem sytuacji, w której właściciel i użytkownik nie są jedną i tą samą osobą jest samochód zakupiony w ramach kredytu ratalnego. Nabywca może jeździć zakupionym samochodem, a jego dane są widoczne w dowodzie rejestracyjnym. W świetle prawa nie jest jednak właścicielem tego pojazdu – a więc nie może go również sprzedać.

Dowodem własności pojazdu w Wielkiej Brytanii może być np. rachunek, faktura, paragon, umowa kupna-sprzedaży, a nawet zwykłe potwierdzenie zapłaty za sprzedawany pojazd.

What is V5C and what does it look like?

Jakie informacje zawiera dziennik pokładowy?

Książka serwisowa zawiera wszystkie ważne informacje o pojeździe. Można tu więc znaleźć kompleksowe dane techniczne:

  • marka i model pojazdu,
  • pojemność silnika,
  • numer podwozia, VIN,
  • emisja spalin.

 

Ponadto są tu szczegóły dotyczące pierwszej rejestracji, historia pojazdu (na przykład zarejestrowane szkody), informacje o obecnych i poprzednich użytkownikach.

Jak wygląda angielski dokument rejestracyjny?

Angielski dowód rejestracyjny znacznie różni się od naszego rodzimego dokumentu. Są to dwie kartki papieru, złożone w formacie A4. Okładka jest obecnie czerwona z dwoma niebieskimi paskami. Już na okładce tego dokumentu można znaleźć informację, że nie potwierdza on własności pojazdu (This document is not proof of ownership).

Mimo, że książka serwisowa nie stanowi dowodu własności pojazdu, należy upewnić się przy zakupie, że właściciel posiada ten dokument. W każdym przypadku, gdy okaże się, że brakuje dowodu rejestracyjnego lub jego wygląd budzi wątpliwości (jest skopiowany lub nie posiada znaku wodnego), należy z dużą czujnością rozważyć zakup samochodu.

Szukasz firmy, której możesz zaufać?

Jeśli chcesz porozmawiać o współpracy – skontaktuj się z nami! Gwarantujemy Ci najwyższy poziom obsługi i profesjonalne doradztwo.