Samochody z Anglii

global auto imports

Co to jest SORN i kiedy jest potrzebny?

What is SORN and when do you need it?
What is SORN and when do you need it?

SORN to jedna z tych zasad, która nie ma odpowiednika w polskim prawie. Kupując samochód w Wielkiej Brytanii można natknąć się na taki termin, dlatego wyjaśnimy co on oznacza, kogo dotyczy i kiedy należy zgłosić samochód do SORN.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

 1. Co to jest SORN?
 2. Kiedy należy zgłosić pojazd do SORN?
 3. Jak wyrejestrować samochód?

Przeczytaj także:

 • Rejestracja samochodu z Anglii
 • Ubezpieczenie “Anglika” w Polsce
 • Kategorie ABI – co to jest?

Co to jest SORN?

Termin ten jest skrótem od “Statutory Off Road Notification”, czyli oświadczenia o wyłączeniu pojazdu z ruchu – na przykład samochodu osobowego lub dostawczego. Składając to oświadczenie informujesz DVLA, że Twój samochód:

 • nie jest i nie będzie używany w najbliższym czasie,
 • jest zaparkowany na terenie prywatnym – np. na podjeździe lub w garażu,

 

Warunkiem rejestracji samochodu jako SORN jest parkowanie go poza drogami publicznymi.

W jakim celu można złożyć takie oświadczenie? Najczęściej po to, aby uniknąć konieczności płacenia podatku i ubezpieczenia za samochód, który nie jest używany . Co więcej, jeśli zapłaciłeś już podatek, otrzymasz zwrot za każdy pełny niewykorzystany miesiąc. Należy jednak pamiętać, aby ponownie opodatkować samochód, zanim ponownie wyjedzie na drogę. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy musisz dopełnić formalności takich jak przegląd techniczny lub inny obowiązkowy rodzaj badania sprawności (np. zlecony przez producenta).

Kiedy SORN jest konieczny?

W pewnych okolicznościach wyrejestrowanie pojazdu jest nie tylko dobrym pomysłem, ale wręcz koniecznością:

 • samochód nie jest opodatkowany,
 • samochód nie był ubezpieczony – nawet jeśli przerwa w ubezpieczeniu jest krótka i nastąpiła np. z powodu opóźnienia w odnowieniu polisy
  zamierzasz rozebrać
 • samochód na części przed jego złomowaniem
 • kupujesz samochód, którego nie będziesz używać i będziesz go parkować z dala od drogi publicznej.

 

Zakup samochodu z SORN

Należy podkreślić, że SORN nie przechodzi z jednego właściciela pojazdu na drugiego (kupującego). Jeśli więc kupujesz samochód, który został wyrejestrowany i również nie zamierzasz go czasowo używać, musisz zarejestrować go jako SORN.

Jak wyrejestrować samochód?

Procedura wyrejestrowania nieużywanego pojazdu jest bardzo prosta.

 • Formularz można wypełnić i wysłać online na stronie sorn.service.gov.uk. Warto upewnić się, że dane użytkownika widniejące na dokumencie V5C są aktualne, ponieważ urząd wykorzysta je do wysłania zwrotu podatku. W razie potrzeby można zaktualizować adres tutaj: https://www.gov.uk/change-address-v5c. Do złożenia wniosku potrzebne są podstawowe informacje o pojeździe, takie jak 16-cyfrowy numer V11.
 • Pocztą – jeśli zamierzasz zarejestrować samochód zarejestrowany na inne nazwisko niż Twoje, musisz wysłać to oświadczenie do DVLA pocztą. Odpowiedni jest formularz V890 (do pobrania ze strony gov.uk).
 • Telefonicznie – istnieje całodobowa linia pod numerem 0300 123 4321.

 

Kiedy powiadomienie zacznie obowiązywać? Masz możliwość wyrejestrowania pojazdu natychmiast lub od pierwszego dnia następnego miesiąca.

Szukasz firmy, której możesz zaufać?

Jeśli chcesz porozmawiać o współpracy – skontaktuj się z nami! Gwarantujemy Ci najwyższy poziom obsługi i profesjonalne doradztwo.